واترجت دندان و روش استفاده

دهان انسان به عنوان دروازه ورود مواد غذایی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. عدم رعایت بهداشت وعفونت های دهان و دندان می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها باشد  همچنین برای بیماران قلبی،نقص ایمنی،دیابت و …خطر بزرگی محسوب می شود. تحقیقات نشان داده است که استفاده از شیوه های غلط برای مسواک کردن و نخ دندان کشیدن و استفاده از محصولات نامناسب، نه تنها نمی تواند تمامی سطوح دندانی را پاکسازی نماید بلکه منجر به آسیب دیدن بافت نگهدارنده دندان نیز می شود. مهم ترین گام در پیشگیری از بیماری های شایع دندان یعنی پوسیدگی و بیماری های لثه، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. واترجت بهترین و آسان ترین راه برای تامین سلامت فضای دهانی است و به دنبال آن می توان علاوه بر بهبود سطح سلامت خود،از هزینه های درمانی نیز کاست،به عبارتی همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

واترجت دستگاهی است که با استفاده از نیرو برق یا باتری می تواند آب را با فشار زیاد توسط یک سری نازل از فاصله بین دندان ها و لثه عبور دهد و باعث از بین بردن هر گونه جرم،میکروب و مواد غذایی باقی مانده بین دندان ها و لثه می شود.از ویژگی منحصر به فرد واترجت این است که می تواند باکتری های موجود درعمق لثه ها را با فشار آب خارج کند که این ویژگی در دیگر پاک کننده های دهان و دندان دیده نمی شود.

روش استفاده :

1)در مدل های شارژی از شارژ دستگاه و در مدل های برقی از اتصال صحیح برق مطمئن شوید.

2) مخزن را از آب یا دهانشویه پر کنید.

3) سری مورد نظر را در محل مخصوص قرار دهید.

4) فشار یا حالت پرتاب آب را با توجه به میزان تحمل لثه خود تنظیم کنید.

5) دستگاه تا زمانی که سری آن داخل دهان نرفته است نباید روشن شود.

6) لب ها باید کمی بسته شوند تا آب با فشار به بیرون نریزد ولی به اندازه کافی باز باشند تا سر دستگاه بتواند به راحتی حرکت کند.

7)سر دستگاه را بین دندان ها به صورت 90 درجه عمود بر محور طولی دندان قرار دهید.

8) دندان ها را یک بار از سطح خارجی و یک بار از سطح داخلی بشویید.

9) قبل از آن که واترجت را از دهان خارج کنید دستگاه را خاموش نمایید. 

آیا همه می توانند از واترجت استفاده کنند ؟

استفاده از واترجت برای تمام افراد جهت تکمیل بهداشت دهان و دندان مفید است. اما برای کودکان توصیه نمی شود. مسواک زدن روزی یکبار برای بهداشت دهان و دندان کودکان کافی می باشد. در صورت لزوم اگر ارتودنسی کردند یا دچار بیماری های لثه هستند بهتر است این دستگاه را با مشورت دکتر تهیه کنید.

 اما استفاده از این روش برای برخی افراد ضروری بوده  و توصیه می شود :

_ افراد سالم برای پیشگیری از بیماری های دهانی                                            

 _ بیماران دارای ایمپلنت،روکش دندانی و ارتودنسی       

_ افرادی که از بوی بد دهان رنج می برند                                                       

_ بیماران دارای پاکت دندانی                                                                     

_ بیماران مستعد بیماری لثه                                                                       

_ بیماران قلبی و دیابتی                                                                          

  _ مادران باردار                                                                                    

  _سیگاری ها

چرا استفاده از واترجت توصیه می شود ؟

داشتن یک برنامه روزمره مناسب برای تمیز نگه داشتن دندان بسیار لازم و ضروری است. پلاک باکتریایی هر روز روی دندان‌های شما ایجاد می‌شود و حذف آن تا حد ممکن موثراست. مسواک زدن دو بار در روز و به مدت دو دقیقه، از 60٪ سطح دندان‌ها مراقبت می‌کند اما تمیز کردن بین دندانها نیز بسیار مهم است. اگرچه اکثر دندانپزشکان کشیدن نخ دندان را توصیه می‌کنند، اما آمار نشان می‌دهد اکثر افراد به دلیل مشغله های زیاد یا سهل انگاری از نخ دندان به حد کافی استفاده نمی کنند که این خود باعث بروز مشکلات بسیار دهان و دندان نظیر پوسیدگی ، التهاب و تحلیل لثه می شود. با استفاده از واترجت می توانید با کم ترین زمان و تلاش، بیشترین پاکسازی را در دندان و لثه های خود انجام دهید. ضمن اینکه دیگر نیازی نیست به صورت وسواسانه از نخ دندان استفاده کنید.